Клас 10
Предмет. Хімія. Заняття факультативу « ХІМІЯ ЗАПАХІВ»
УРОК №2
Тема: МЕХАНІЗМ СПРИЙНЯТТЯ ЗАПАХІВ.
Мета: розширити уявлення про різноманітність запахів, про особливість нюхової сенсорної системи; вивчити механізм сприйняття запахів; розвивати самостійність, вміння працювати з додатковою літературою. Поглибити інтерес до вивчення наук. Виховувати бережливе ставлення до здоров’я.
Обладнання: речовини, предмети, фрукти, що мають різний запах.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І . МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель.
Аромати оточують нас, навіть якщо ми їх не помічаємо. Приємні і не дуже, хвилюючі та заспокійливі, – нас вони стимулюють до творчості, будять спогади, лікують, допомагають знайти обранця і утримати коханого. Отже, шлях до нашого серця пролягає через наш ніс .
Напередодні ви отримали певну роль і завдання, які допоможуть досконаліше вивчити дану тему. Отже, запрошуємо всіх на конференцію!
ІІ . ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
Кореспондент газети.
«Залишити з носом», «рознюхати ситуацію», «сесія на носі», «не сунь свого носа». Скільки приказок і прислів'їв було придумано про цю частину лиця! Тим часом ніс – дуже складний механізм. Наших читачів цікавить запитання: яку функцію він виконує?
Анатом.
По-перше, ніс – це універсальний «порохотяг». У повітрі носяться не тільки аромати весни, але і дрібна суспензія пилових частинок, пилок, бактерії і мікроорганізми. І ніс (а точніше, ті жорсткі війчасті волоски, які вистеляють його звивисті внутрішні проходи) затримує більшість шкідливих частинок.
По-друге, наш ніс – безвідмовний «кондиціонер». Повітря, проходячи через наш ніс, не тільки очищається, але і зволожується. Чисельні кровоносні судини-капіляри всередині за секунду здатні зігріти морозне повітря від –30 градусів до температури нашого тіла (+36- 370 С) або охолодити – за ту ж секунду від +50 до тієї ж + 36 – 370 С.
Фізіолог.
• Наш ніс старіє разом з нами. Температура слизової зменшується, слабшають капіляри, починаються простудні захворювання. Але це не все: вік дуже важливий для сприйняття ароматів. У 9–10 років дівчинка чутливіша до запахів, ніж хлопчик. У період статевого дозрівання з 11 до 17 років відмінності стираються. З 18 років дівчинка стає знову чутливішою. Через декілька років хлопчик її наздоганяє. Підвищення нюхової чутливості триває до 20–25 років, потім настає значне погіршення нюху. Після 40 це стає особливо помітно. Цей процес можуть прискорити захворювання – риніт, синусит, гайморит і бронхіт.
Біолог.
• Усі наші нюхові рецептори розмістилися в «ямці» розміром в 5 квадратних сантиметрів. Всього нюхових клітин –майже 10 мільйонів. Ці клітини мають довгі вирости-волоски, які виловлюють з повітря пахучі молекули різних речовин, розпізнають їх і передають інформацію у головний мозок.
• Навесні і влітку наш ніс сприймає запахи гостріше, ніж взимку і восени.
• Нюх сільських мешканців майже у два рази гостріший, ніж міщан. Винний у цьому смог.
Пластичний хірург.
Пластична операція із зміни форми носа називається ринопластикою. Зараз до цієї операції вдаються красуні, незадоволені формою свого носа. А ось раніше вона була вимушеною мірою: у стародавніх битвах на мечах відсічений ніс був мало не найпоширенішою ЛОР-травмою. Лікарі пришивали носи через декілька годин після бою звичайною ниткою – і носи приживалися!
Художник.
Леонардо да Вінчі нарахував у своїх сучасників 12 різновидів носа – і кожний замалював. Медики розрізняють до 15 варіантів, і всі вони – у межах норми. Деякі лікарі запевняють, що носи стриманих мешканців півночі і гарячих південців сильно відрізняються один від одного за внутрішньою будовою: адже цим людям доводиться дихати дуже різним повітрям.
Кореспондент журналу «Хімія для допитливих»
Нюхова сенсорна система спеціалізована на сприйнятті хімічних подразників і формуванні специфічного відчуття запаху. Хоча люди зазвичай не помічають запахів (через звикання до них), але роль ароматів у життєдіяльності організмів чимала. Так, за запахом людина відрізняє недоброякісну їжу і відмовляється від неї, захищаючи в такий спосіб організм від отруєння.
Який же існує механізм сприйняття запаху?
Фізіолог.
2000 років тому античний вчений, поет і філософ Тіт Лукрецій Кар дослідив механізм сприйняття запахів. Отже існує 7 основних запахів – камфорний , гострий, м’ятний, квітковий, мускусний, ефірний та гнилісний.. Пахучі речовини контактують з війками нюхових рецепторів, подразнюючи їх. На мембрані цих рецепторів містяться особливі білкові молекули, здатні взаємодіяти з певними молекулами пахучої речовини. (Дж. Еймур, 1952) Якщо форма молекули пахучої речовини підходить до структури білка, як ключ до замка, то між ними відбувається хімічна взаємодія. Мембрана рецепторної клітини збуджується, виникають нервові імпульси. Звідси вони виходять по нюховому рецептору до кори головного мозку, де й виникають відповідні нюхові відчуття. Це найкоротший зв'язок головного мозку з навколишнім середовищем.
Таким способом сприймаються 5 основних запахів. Сприйняття гострого і гнилісного пов’язане з різним відношенням оболонки, яка вкриває закінчення нюхових нервів.
Взагалі, якщо одна молекула доторкнеться до одного рецептора, людина ніякого запаху не відчує: сигнал, що надійшов у мозок буде занадто слабкий. Щоб запах можна було відчути, необхідно, щоб до рецепторів- «замочків» одночасно підійшло 350 -360 молекул «ключиків» пахучої речовини! Незважаючи на те, що в носі людини міститься більше мільйона клітин-рецепторів, нюх у людей доволі слабкий.
Фізик.
За сучасними даними, молекули пахучих речовин поглинають і виділяють хвилі довжиною від 1 до 100 мкм, а тіло людини при нормальній температурі поглинає і виділяє хвилі від 4 до 200 мкм. Найбільш важливі електромагнітні хвилі, які мають довжину від 8 до 14 мкм, що відповідає довжині хвиль інфрачервоної частини спектра. Ультрафіолетові промені вбивають багато запахів, і цим користуються для очищення повітря від небажаних ароматів
( згідно теорії Ломоносова).
Кореспондент газети « Таємниці життя»
Чому запах деяких речовин ми не відчуваємо?
Хімік.
У 1949 році американський вчений Р. Монкріфф виявив,що в носі людини існує сім різних видів «замкових шпар». Якщо «ключик»-молекула підходить одночасно до кількох «замочків», то запах, який ми відчуваємо, виявляється змішаним, тобто буде сумішшю кількох основних запахів.
Дуже маленькі молекули вільно влітають і вилітають із «замкової шпари» рецептора, тому запахи речовин з невеликими молекулами зазвичай відсутні. З цієї причини не пахнуть гази, з яких складається повітря, - кисень, азот та вуглекислий газ. Їхні молекули занадто дрібні.
Не мають запаху й дуже великі молекули. По-перше, вони настільки великі. Що просто не можуть увійти в «замкову шпаринку» рецептора. По-друге, багато які з них так зчіплюються одна з одною, що не можуть покинути речовину. Тому в повітрі вони не літають, а отже, не потрапляють до носа. Наприклад, відсутній запах у чистого паперу, не пахнуть пластмасові корпуси авторучок, порцелянові тарілки та керамічні горшки для квітів.
Кореспондент журналу «Хімія для допитливих»
А чи так само розвинутий нюх у тварин?
Зоолог.
У тварин, наприклад у собак, мозок більш чутливий до сигналу з носа, тому для появи відчуття запаху їм потрібна значно менша кількість пахучих молекул. Недаремно говорять, що в собак більш чутливий нюх.
Абсолютними ж рекордсменами з чутливості нюху є комахи. Вони відчувають запах, «спіймавши» лише 2-3 молекули речовини. Жоден із сучасних хімічних приладів не має такої чутливості.
Кореспондент газети «Факти»
Чи існують пристрої, які б могли відчувати запахи як людина?
Так. Вищезгадані теорії Лукреція та Ломоносова дали можливість створити прилади, які здатні «нюхати» букети запахів, визначати сорти вин, кофе, тютюну,різних харчових продуктів і т. д. Характеристику кожного запаху можна тепер записувати і відновлювати за допомогою різних технічних пристроїв. Наприклад, в кінотеатрах Токіо різноманітні сцени фільму супроводжуються різними запахами, тип і інтенсивність яких визначають за допомогою комп’ютера і поширюють в залі.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Вчитель.
Людська пам'ять – унікальна. Ми можемо мислити образами і словами, звуком і кольором, дотиком і запахом і навіть всім одночасно. Такою геніальною здатністю – багатовимірною пам'яттю володіли багато видатних людей: Гете, Джек Лондон, Генріх Гессе, Андрій Бєлий, Альберт Ейнштейн...
Найчастіше аромат лише запускає механізм мислення. Здатність розпізнавати запахи будить спогади, стимулює творчі таланти – і лікує багато захворювань.
* Я пропоную вам дослідити свій нюх. Із зав’язаними очима вам потрібно за запахом розпізнати який предмет вам піднесли.
Велика кількість запахів довкола нас і їх ефемерність дуже часто призводять до того, що ми виявляємося нездатні «тримати ніс за вітром». Нюх людей значно гірший за нюх будь-якого іншого ссавця (наприклад собаки). Але нюхову пам'ять, як і будь-яку іншу, можна розвинути. Повірте, справа цього варта: у вас з'явиться ще одне джерело радощів життя
Тема: Естери : будова, номенклатура,добування.
Мета: дати уявлення про естери. Закріпити уявлення про утворення естерів, їх назви. Поглибити уявлення про хімічну рівновагу (на прикладі реакції етерифікації). Розглянути поширення естерів природі. Розвивати вміння порівнювати, застосовувати знання з біології, аналізувати, робити висновки.
Обладнання і реактиви: зразки естерів, обладнання і реактиви для проведення досліду добування та гідролізу естерів.
Форма роботи: урок подорож.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ОПОРНИХ
1. Які оксигеновмісні органічні сполуки вам відомі?
2. Який їхній склад, характерні функціональні групи, зв’язки? Запишіть загальні формули.
3. Яка спільна хімічна властивість спиртів, фенолів, і карбонових кислот?
4. Що впливає на рухливість атома Гідрогену гідроксильної групи у спиртах, фенолах, карбонових кислотах?
ІІ . ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель хімії.
Сьогодні ми з вами подорожуємо по країні «Естери». Але перш ніж ця подорож розпочнеться, хотілося б отримати історичну довідку про цю країну.
Учні, які завчасно отримали певні ролі і завдання, роблять повідомлення
Історик.
Розкопки старовини виявили, що люди з давніх–давен використовували ароматичні речовини для зміни запаху тіла і повітря, знали про їхній вплив на психічний і фізичний стани. При розкопках Стародавнього Єгипту, Індії, Китаю, Греції і Риму знаходили посуд із залишками ароматичних олій і мазей. Це вказує на те, що люди навчилися виділяти пахучі речовини з рослинної сировини вже понад 5 тис. років до н.е.
Високого розвитку в Єгипті набуло мистецтво бальзамування з використанням естерів. Відомо, що коли відкрили поховання Тутанхамона (1922 р. до н.е.) , поряд з мумією виявили посудину з естерами, аромат і лікувальні властивості яких збереглися впродовж 3 500 років.
У древніх Афінах кожна красуня знала, що руки повинні пахнути м’ятою, а обличчя – пальмовою олією.
Вчитель хімії.
Що ж вирушаємо в путь. Будь-яка мандрівка передбачає нові зустрічі і знайомства. Перша зустріч у нас відбудеться з хіміком, який познайомить нас з цими дивовижними речовинами.
Хімік.
Естери можна розглядати як похідні кислот, у яких Гідроген гідроксильної групи заміщений на вуглеводневий радикал спирту.
Назви естерів утворюються від назв відповідних кислот і спиртів з додаванням слова естер. Наприклад, етиловий естер оцтової кислоти
можна назвати за міжнародною систематичною номенклатурою — етилацетат (суфікс -ат).
СН3-СОО-С 2Н5
СКЛАДАННЯ НАЗВ ЕСТЕРІВ.
|
Для одержання використовувалися |
Назви |
||
|
Кислота |
Спирт |
Традиційна
|
За ІUРАС
|
|
Оцтова |
Етиловий |
Етиловий естер оцтової кислоти
|
Етилацетат, Етилетаноат
|
|
Мурашина |
Пропілів |
Пропілів естер мурашиної кислоти
|
Пропіл форміат, Пропілметаноат
|
|
бензойна |
аміловий |
Аліловий естер бензойної кислоти
|
Амілбензоат, Пентилбензоат.
|
Загальна формула естерів:
C n H 2 n O2.
Вона збігається із загальною формулою карбонових кислот. отже, крім усіх типів ізомерії, характерних для карбонових кислот, для естерів характерна між групова ізомерія з карбоновими кислотами.
Вчитель
Наступна наша зустріч з алхіміком, який ознайомить вас з різноманітністю та фізичними властивостями естерів.
Алхімік.
Фізичні властивості естерів.
Естери нижчих карбонових кислот і спиртів — леткі рідини, малорозчинні або нерозчинні у воді, добре розчинні у спирті та інших органічних розчинниках. Багато естерів мають приємний запах.
Естери вищих кислот і спиртів — воскоподібні речовини, без запаху, нерозчинні у воді, добре розчинні в органічних розчинниках.
Леткі речовини мають приємний фруктовий запах.:
НСОО-С2Н5 - етиловий естер мурашиної кислоти – запах рому;
С3Н7СОО С2Н5 –ізоаміловий естер масляної кислоти – запах абрикосу;
С3Н7СОО –С4Н9 – бутиловий естер масляної кислоти – запах ананасу.
Вчитель.
Зупинка «Етнографічна», на якій ми почуємо легенду про естери.
Етнограф.
Летів голуб і ніс у дзьобі насінину. Налетів яструб, напав на голуба і випала з дзьоба насінина. Попала вона в пухку землю і вмить проросла. З паростка виросла рослина з блідо-зеленим стеблом. Квітка, немов маленьке сонечко, була жовтогарячого кольору. Упав поранений голуб, клюнув квіточку. Від пахучого нектару сили прибули… і злетів голуб. І назвали цю квітку нагідками, а цілющий той нектар – був естер.
Вчитель.
На наступному етапі нашої подорожі ми завітаємо до лабораторії.
Демонстрація добування етилового естеру оцтової кислоти.
Взаємодія зі спиртами - реакція, яка вкотре переконає вас у тому, по хімічні властивості оцтової кислоти, метанолу та етанолу (і багатьох інших сполук) зумовлені функціональними групами цих речовин. У пробірку наллємо концентровану оцтову кислоту (есенцію) об'ємом 0,5 мл і таку саму порцію етанолу. Навіть за нагрівання не можна виявити змін, які свідчили б про перебіг реакції. Якщо в пробірку добавити концентровану сульфатну кислоту об'ємом 0,5-1 мл, відчуємо приємний фруктовий запах, який посилюється під час подальшого нагрівання реакційної суміші. Цей запах властивий одному з продуктів реакції - етиловому естеру оцтової кислоти (етилацетату)
Реакція утворення естеру з карбонової кислоти і спирту називається реакцією естерифікації.
*Який другий продукт реакції естерифікації?
Висновок про це можна легко зробити, пригадавши, що під час складання хімічних рівнянь використовують закон збереження маси. З огляду на це ,можна легко визначити, що, окрім естеру, утворюється вода
СН3-СООН + С2Н5ОН СН3-СОО-С2Н5+Н2О
Реакцію естерифікації можна провести, використавши як каталізатор безводний купрум(ІІ) сульфат.
* Поясніть, чому поступово внаслідок перебігу реакції з'являється синє забарвлення.
Подібно до розглянутої реакції відбувається реакція естерифікації за участю оцтової кислоти та метанолу:
СН3СООН + НО – СН3 СН3СООСН3 + Н20.
Продукт взаємодії - метилацетат - також має приємний фруктовий запах.
Хімік
Експериментальне доведено, що від молекули карбонової кислоти відщеплюється гідроксильна група, а від молекули спирту — атом Гідрогену, за рахунок цього утворюється молекула води.
Ця реакція оборотна: одночасно з естерифікацією відбувається гідроліз (від грецьк. — розкладання водою) естеру на спирт і кислоту. Після встановлення рівноваги в суміші містяться кислота, спирт, естер і вода.
Оборотність реакції становить певну незручність для добування естерів, а тому, щоб збільшити вихід продукту реакції, треба змістити її рівновагу в потрібному напрямі. Для цього можна збільшувати концентрацію однієї з вихідних речовин. Можна також видаляти з зони реакції один із продуктів, тим самим стимулюючи його утворення. Для видалення естеру його відганяють, а воду видаляють за допомогою осушувальних засобів.
ІІІ .УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель.
Діти, джерелом природних естерів, є не тільки рослини. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь про це джерело: «На вогні переться, на воді сушиться.»
(Віск)
Отже, я пропоную розв’язати задачу.
Визначити масу естерів, які можна добути з 20 кг воску, що містить 20% домішок, якщо вихід продукту реакції становить 80% від теоретичного можливого.
ІV . ПІДСУМОК УРОКУ
Сучасна людина більше половини свого життя проводить у приміщенні, позбавляючи себе такого важливого контакту з природою. Вдихання ароматів рослин хоч в якій мірі допоможе виправити цей недолік цивілізації.
Але вдихаючи приємні запахи рослин, пам’ятайте, що вони зумовлені речовинами, які належать до класу естерів.
Приємних вам ароматів, діти
Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми
"Хімія запахів».
Допроектна підготовка.
Мета: навчити дітей знаходити потрібну інформацію в довідниках, енциклопедіях; виступати перед аудиторією, коротко й точно формулювати власну думку; виконувати певну роботу в співпраці з однолітками; співпереживати за спільну справу, поважати думку інших.
Хід уроку
На цьому уроці вчитель учням пропонує вибрати тему власного проекту. Проект дає можливість учням глибше ознайомитися з питанням, яке його хвилює. Учні в позаурочний час з будь-яких джерел збирають матеріал для реферату та готують презентацію проекту.
Для виконання проекту клас ділиться на групи. В кожній групі учні складають план, за яким вони будуть працювати, розподіляють запитання..
ПЛАН ПРОЕКТУ
І етап – допроектна підготовка.
ІІ етап – дослідницький.
ІІІ етап – узагальнюючий.
ІV етап – підбиття підсумків.
ХІД РОБОТИ
ПРОЕКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНЯ
1. Обирає тему групового проекту.
2. Визначає мету власної діяльності .
3. Ознайомлюється з етапами проектування.
4. З’ясовує, усвідомлює та аналізує проектну задачу.
5. Висуває гіпотетичні ідеї щодо вирішення проектної задачі.
6. Визначає етапи спільної та індивідуальної діяльності.
7. Вибирає способи та засоби власної діяльності.
8. Ознайомлюється з можливими ресурсами, пропонує власні.
9. Відкриває нові знання.
10. Самостійно описує індивідуальну частину проекту
11. Консультується з учителем
12. Оформляє реферат.
13. Аналізує та оцінює результат групової проектної діяльності.
14. Презентує проект.
ПРИРОДОДОСЛІДНИЦЬКИЙ ПРОЕКТ
« ДАРУНКИ ПРИРОДИ – ЕФІРНІ МАСЛА»
Мета: глибше ознайомитися з ефірними маслами. Розглянути як допомагають ефірні масла при різних захворюваннях; як їх використовують в косметології. Розвивати вміння визначати якість ефірних олій. Виховувати любов до природи.
План виконання проекту:
§ Мотивація значущості проектної діяльності з даної теми.
§ Обговорення ідей,що до вирішення проблеми.
§ Формування завдань, які вирішуватимуться.
§ Визначення джерел потрібної інформації.
§ Оформлення роботи.
§ Аналіз та оцінювання роботи учасників проекту.
§ Презентація матеріалів проекту.
Правила взаємодії під час проекту:
1. Викладати свої ідеї, думки чітко.
2. Бути доброзичливим, відповідальним.
3. Доводити свою справу до кінця.
ЕТАПИ ПРОЕКТУ
1етап.
Стратегія проекту.
На цьому етапі були визначені тема, мета проекту та його тривалість.
2 етап.
Планування проекту.
Вибір теми, ознайомлення з провідною проблемою і завданнями.
3етап
Реалізація проекту.
Робота реалізується в організації проведення :
§ Відвідування косметологічного кабінету,
§ Перегляду журналів та газет, що містять інформацію з теми.
§ Роботи з енциклопедіями та комп’ютером.
§ Відбору , систематизації, аналізу інформації, консультації з учителем.
§ Роботи в групах: створення реферату, який буде захищати один з учасників групи.
§ Презентаціяї проекту.
4етап.
Підсумок проекту.
Підготовка до презентації.
Презентація проекту.
Визначення переможців
Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Хімічні реакції»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про класифікації хімічних реакцій, кінетику і термодинаміку хімічних реакцій; вдосконалювати вміння писати рівняння хімічних реакцій, вказувати тип реакції за різними ознаками; вдосконалювати вміння розв’язувати тестові завдання, задачі.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, мультимедійна презентація уроку, ряд активності металів, 2 хімічні куби, кульки з цифрами, перелік запитань до конкурсу « заморочки із бочки», картки із завданнями.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
І. Мотивацій навчальної діяльності.
А.Ф. Лосєв якось сказав: «Будь-який труд є осмисленим, результативним та вільним тільки тоді, коли він усвідомлюється як моя особиста … необхідність». Як ви розумієте ці слова? Як ви думаєте, яка мета нашого уроку?
Мета уроку: повторити і узагальнити матеріал з теми «Хімічні реакції», підготуватися до контрольної роботи.
ІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми відправляємось на хімічний турнір. На попередньому уроці вам було завдання об'єднатися у дві команди, придумати назву і девіз, але з умовою, щоб вони були пов’язані з темою «Хімічні Реакції».
Отже, починаємо турнір.
1 конкурс. « Знайомство»
Команда №1
Вас вітає команда «Атом»
А ртистичні
Т ворчі
О ригінальні
М узичні
Наш девіз: Ми ночами не спимо,
Бо все хімію вчимо,
І реакції ми знаєм,
Тому вам ми не програєм!
Команда №2
Вас вітає команда «Реакції обміну»
Особливо
Бадьорі
Майстри
І дейної
Науки
Наш девіз: Будем хімію вивчати
З нею будем працювати,
А коли ми підростем
Зразу в хіміки підем.
1 конкурс «Хімічний куб»
Ви отримуєте куб, який на кожній стороні містить запитання.
Підкидаючи куб, ви обираєте собі запитання, і швидко відповідаєте на нього. Максимум балів, які може отримати команда 6.
Отже просимо до слова команду «Атом»
1. Які ступені окиснення мають метали?
2. Які реакції називають окисно-відновними?
3. Відновники – це атоми, молекули або йони, що…
4. Як зміниться ступінь окиснення елемента у процесі відновлення?
5. Екзотермічні реакції супроводжуються … теплоти.
6. Які умови проходження реакцій обміну?
Запитання для команди « Реакції обміну»
1.Які ступені окиснення мають вільні атоми?
2. Які реакції називають оборотніми?
3. Окисники – це атоми, молекули або йони, що…
4. Як зміниться ступінь окиснення елемента у процесі окиснення?
5. Ендотермічні реакції супроводжуються… теплоти.
6. Які реакції називають каталітичними?
3 конкурс «Зачарований лист»
Кожний учасник команди отримує завдання на картці.
Після нетривалої підготовки учасники команд по черзі дають відповіді на свої запитаня. За правильну відповідь вони отримують по 2 бали, за неповну відповідь – 1 бал.
Картки із завданнями
1. За якими ознаками класифікуються хімічні реакції? Заповніть схему.
2. Які типи реакцій існують за зміною числа реагентів і продуктів реакції, та їх складом? Дайте визначення кожному типу реакцій.
3. Установіть відповідність між рівнянням реакції та ії типом:
А. 2Са + О2 = 2СаО ; 1. обміну;
Б. Fe + 2HСl = FeCl2 + H2; 2. сполучення;
В. HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O; 3. розкладу;
Г. 2HgO = 2Hg + O2; 4. заміщення.
4. Як поділяються реакції за зміною ступеня окиснення?
5. Дано схеми двох рівнянь, допишіть рівняння реакцій, вкажіть, яка з них є окисно – відновною, урівняйте рівняння за допомогою електронного балансу, вкажіть окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення:
1) КОН + HNO3 → ; 2) HCl + Al → .
6. Як класифікуються реакції за тепловим ефектом?
7. В яких одиницях вимірюється тепловий ефект?
8. Вкажіть, які реакції із даних є екзотермічними:
1) S + O2 =SO2 +293 кДж;
2) Fe2O3 + 3H2 = 2Fe + 3H2O ─ 89,6 кДж;
3) 2Н2 + О2 = 2Н2О; ∆Н = ─ 286 кДж;
4) С + Н2О = СО + Н2; ; ∆Н = +131,4 кДж.
9.Як поділяються реакції за напрямком протікання (оборотністю) ?
10. Чи з однаковою швидкістю відбуваються хімічні реакції?
11. Які з даних реакцій є оборотними:
1) N2 + 3H2 2NH3 ;
2) CaCl2 + Na2CO3 = CaCO3 ↓+ 2NaCl;
3) С + О2 = СО2 + Q;
4)N2 + O2 2NO.
12.Від яких чинників залежить швидкість хімічних реакцій?
13. Якщо сірку, яка горить в повітрі, внести в посудину з киснем, то швидкість реакції горіння збільшиться внаслідок:
а) збільшення концентрації реагенту;
б) підвищення температури в реакційній суміші;
в) каталітичної дії кисню.
14. Напишіть рівняння і назвіть тип реакцій, за допомогою яких можна здійснити перетворення:
Al → Al2O3 → AlCl3 → Al(OH)3 → Al2(SO4)3
2 Конкурс «Чарівна лабораторія»
Команда «Атом»
Дослід №1
"Домашній вулкан":
Щоб влаштувати вулкан, цілком безпечний і, тим не менш, дуже ефектний, потрібно:
тарілка, пластилін, питна сода (гідрокарбонат натрію), столовий оцет оцтова кислота (можна скористатися 3-9%-ним розчином оцтової кислоти), барвник (можна взяти червоний харчовий барвник або буряковий сік), будь-яка рідина для миття посуду.
Пластилін розділяємо на дві частини і одну з них розкачуємо в плоский млинець - підстава" вулкану ", а з другої ліпимо порожнистий конус з отвором вгорі (схили "вулкана"). Защеіплюємо обидві частини по краях, треба налити всередину воду і переконатися, що "вулкан" не пропускає її знизу. Об'єм внутрішньої порожнини "вулкана" не повинен бути дуже великий (краще всього 100-200 мл, це дорівнює обсягу чайної чашки або звичайного склянки).
Тарілку з" вулканом" ставимо на піднос. Щоб "зарядити вулкан лавою", готуємо суміш з рідини для миття посуду (1 столова ложка), сухої питної соди (1 столова ложка) і барвника (достатньо кількох крапель). Цю суміш ллємо в "вулкан", а потім додаємо туди оцет (приблизно 40-50 мл, або чверть чашки). Починається бурхлива реакція з виділенням вуглекислого газу. З "жерла" вулкана показується яскраво забарвлена ??піна ...
Дослід №2
«Димоподібні змії»
Для досліду потрібно:
Нашатирний спирт(водний розчин амоніаку), хлорид на кислота, хімічна склянка, чашка Петрі, склянна паличка.
Секретна підготовка досліду (Приблизно за 2 хв до початку досліду чисту хімічну склянку ми сполоснули нашатирним спиртом так, щоб кількість крапель цієї рідини залишилось на дні. Потім ллємо на Чашку Петрі кілька крапель концентрованої хлоридної кислоти і розмазуємо її. )
Перевертаємо чашку Петрі і накриваємо нею склянку та спостерігаємо утворення димоподібних змій, що звиваються.Чому це відбулося?
Важка пара хлороводню спускається з чашки у склянку. Газоподібний амоніак, що міститься в ній, вступає в хімічну реакцію з хлороводнем, і утворюється дрібний димоподібний пил (кристали) нелеткого нашатирю (амоній хлориду).
NH3+HCl =NH4Cl
Команда «Реакції обміну»
Дослід №1
«Солодка» гадюка.
У тарілку насипаємо100 гр. просіяного піску і просочуємо його 95% спиртом. Сформуємо гірку з «кратером» в середині. Змішаємо 1 чайну ложку цукрової пудри і пів чайної ложки соди і засипаємо в заглиблення в піску.
Підпалюємо спирт (він розгорається кілька хвилин). На поверхні почнуть з’являтися чорні кульки, внизу скупчуватися чорна рідина. Коли спирт прогорить, суміш почорніє і з неї почне виповзати, звиваючись, чорна змія.
Пояснення.
При розкладанні соди і горінні спирту виділяється вуглекислий газ (СО2) і водяна пара. Гази спучують масу, провокуючи її повзти. Тіло змії складається з дрібних частинок вугілля, змішаних з карбонатом натрію (Na2CO3), який утворюється при горінні цукру).
Дослід 2. “Зміна кольорів”
Ми маємо три прозорі колби заповнені прозорою «водою». Що ми отримуємо зливаючи вміст перших двох колб? Утворюється красивий червоний «напій». Коли ми цей непій виливаємо у третю колбу, червоний «напій» знову перетворюється на прозорий.
Звичайно, у пляшці була не вода, а безбарвні речовини:
- в першій – слабкий розчин роданіду калію - KSCN;
- у другій –слабкий рочин хлористого заліза FeCl3;
- у третій – насичений розчин хлористого калію КСІ.
А секрет в тому, що в даному фокусі використано оборотну реакцію
+ 3KSCN = Fe(SCN)3 + 3KCl
При надлишку хлористого калію реакція відбувається в зворотному напрямку з утворенням безбарвних або слабко забарвлених продуктів.
3 Конкурс - капітанів
Капітанам команд потрібно було придумати цікаву історію про окисно-відновні процеси.
Надаємо слово капітану команди «Атом»
«Флуор – найсильніший окисник».
У Флуора , як і у всіх галогенів була своя заповітна мрія. Лише одного електрона не вистачало йому для нового щастя, щоб стати таким спокійним та горділивим як Неон. І вирішив він вкрасти електрон. Довго ходив таблицею, приглядався, в кого ж можна поцупити електрон. Оксиген, спостерігаючи за ним, трішки побоювався і швиденько подружився з двома Гідрогенами, утворивши Воду. «Ось тепер я переможу Флуор» - подумав зв’язаний з Гідрогеном Оксиген.
Вода вирішила побороти Флуор! Та де там! Флуор виявився сильнішим. Вода, якою гасили пожежу, сама загорілася у Флуорі. Оксиген, який вважався окисником, у цій реакції перетворився на відновника. Так Флуор продемонстрував, що він найсильніший окисник.
Надаємо слово капітану команди «Реакції обміну»
«Гідроген – хороший відновник »
Якось зібралися метали-відновники і стали вести розмову про те, хто кого відновив, хто є найкращим. Гомоніли між собою лужні метали: « Ми ж найшвидше віддаємо електрони, ми робимо добру справу, ми найкращі». З’явився навіть Карбон(II)оксид –чадний газ: «Хоча я дуже отруйний, але як відновником мною дуже пишаються».
Все це чув завжди маленький сором’язливий Гідроген і дуже засмутився: «Чому вони? А не я? Мабуть тому, що у мене один єдиний електрон і один протон?» І Гідроген заплакав. Це почули інші елементи і почали розпитувати, втішати: «Ні, ти хороший відновник» - наперебій говорили метали - «Ти позбавив нас Оксигенового рабства». Прийшли навіть деякі органічні речовини втішати Гідроген та дякувати за відновлення.
Так друзі допомогли повірити Гідрогену, що він хороший відновник.
4 Конкурс «Домашнє завдання»
Командам було потрібно підготувати цікаве повідомлення про значення реакцій окиснення й відновлення у природі, техніці та повсякденному житті
Надаємо слово команді «Атом»
Значення реакцій окиснення й відновлення у природі, техніці та повсякденному житті важко переоцінити. Окисно-відновні процеси надзвичайно поширені. Дихання, кровообіг, обмін речовин у живих організмах, фотосинтез у рослин пов'язані з окисно-відновними реакціями.
Окисно-відновні реакції відбуваються й тоді, коли ми запалюємо сірник. До складу головки сірника входить сірка, а на бічну стінку коробки нанесено суміш червоного фосфору з калій хлоратом. Теплової енергії, яка виділяється внаслідок тертя головки сірника об стінку коробки, достатньо, аби в результаті сублімації червоного фосфору утворився білий фосфор - легкозаймиста речовина. Він взаємодіє з киснем повітря з виділенням великої кількості теплоти, необхідної для подальшого перебігу низки окисно-відновних реакцій.
4Р + 502 →2 Р205;
6Р + 5КСlOз →3 Р205 +5 KCl;
3 S +2 КСlO3 →2 KCl + 3S02↑
ЗБЕРІГАЙТЕ СІРНИКИ поза полем зору малих дітей та в недосяжних для них місцях. Діти віком від двох років здатні самостійно їх запалити. НІКОЛИ НЕ ЗАОХОЧУЙТЕ дітей бавитися із сірниками!
Надаємо слово команді «Реакції обміну
Не злічити всіх окисно-відновних процесів навколо нас! Це і горіння палива, і окисно-відновні реакції в акумуляторі. Виробництво кисломолочних продуктів і хлібобулочних виробів, вибілювання й дезінфекція, фарбування і хімічна завивка волосся, ржавіння заліза, потемніння срібла, тощо, пов'язані з процесами окиснення та відновлення. Добування неорганічних і органічних речовин, очищення повітря, природних і стічних вод також ґрунтуються на окисно-відновних процесах.
Під час грози також відбуваються окисно-відновні процеси. Внаслідок цього ґрунт збагачується солями нітратної кислоти, яка утворюється з нітроген(ІV) оксиду.
а) N2 + 02 →2 N0:
б) 2N0 + 02 → 2N02:
в)*2 N02 + Н20 → НN02 + НN03
Кислоти, які утворилися, потрапляють разом із опадами в грунт, де перетворюються на нітрати і нітрити.
Додаткові завдання
1. Виберіть схеми реакцій, у яких Гідроген - окисник:
А N2 + Н2 → NN3;
Б СН4 → С + Н2;
В Zn + НСІ → ZnСІ2 + Н2↑;
Г Н2S04 + КОН → К2S04 + Н20;
Д Н2 + СІ2 → НСІ;
Е СuО + Н2 → Сu + Н20.
2. На уроці української мови учні наводили приклади антонімів. Марійка склала таку таблицю:
|
Кислий |
Лужний |
|
Окисник |
Відновлення |
|
Аналіз |
Синтез |
|
Сполучення |
Заміщення |
|
Катіон |
Аніон |
Оцініть правильність виконання завдання, аргументуйте свою думку.
Підберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій, використовуючи електронний баланс.
Вкажіть окисник і відновник.
3. Al + HCl → AlCl3 + H2 ;
4. Ca + O2 → CaO;
5. N2 + O2 → NO;
6. Na + H2SO4 →Na2SO4 + H2;
7. P + HNO3 → HPO3 + NO2 +H2O
8. Fe + Cl 2 → FeCl3;
ІІІ. Підсумки уроку.
Визначення переможця хімічного турнірe
ІV. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи